PROJEKT KUNA

TYGŘÍ LEJNO, VOŇAVKA A VETŘELEC

Doku-komedii s názvem „Tygří lejno, voňavka a vetřelec“ vysílal ve středu 22. června 2016 od 21:45  Český rozhlas – Vltava v rámci pořadu Radiodokument. Pořad je dostupný na webu Českého rozhlasu.

KUNA BYLA V BRNĚ V AUDIOCAFÉ

V listopadu 2019 jsme byly s kunou na Audiocafé v Brně! Výborná akce organizovaná ve spolupráci Centra experimentálního divadla, Katedry mediálních studií a žurnalistiky MU a Tvůrčí skupiny Dokument Českého rozhlasu. Spoustu studentů, zajímavé komentáře a pronikavé dotazy, co víc chtít?  

Kuna, Brno, audiocafé

KUNA BYLA NA FESTIVALU V JIHLAVĚ

Společně s kolegy z Českého rozhlasu jsme se v říjnu 2016 vypravili i s kunou (tedy s nahrávkou dokumentu) na Festival dokumentárních filmů do Jihlavy. Večerní poslech se bohužel neodehrával na půdě (jak bylo původně plánováno), ale v útulném klubu Zacheus. Ohlasy byly celkově dobré a můžete si je přečíst zde

Mimo poslechů dokumentů o Peroutkovi, syrské uprchlici a kuně jsme také společně s Brit Jensen nabídly dva workshopy o radiodokumentu a dost jsme si nadšení účastníků užili! A také fotografování v roli „doku doktorek“. 

PŘÍBĚH

Eva se nedávno přestěhovala na okraj Prahy a venkovskou atmosféru si jaksepatří užívá. Krmí ptáčky, pozoruje sousedovy oslíky za domem, chodí běhat do lesa… Jednou o půl čtvrté ráno ovšem idylku naruší nezvaný host. Kuna se usídlí na Evině půdě, ničí její izolaci a znemožňuje jí spát. Začíná boj, který zavede Evu dál, než kam si zpočátku dokáže představit. 

TÉMA SI MĚ VYBRALO SAMO

U příležitosti vysílání vyšel článek v Týdeníku Rozhlas, tedy rozhovor s tvůrčím týmem. „Téma si mě vybralo samo. Jednoho dne se mi na půdě v domě na okraji Prahy usídlila kuna. Z této reálné situace, kterou znají asi mnozí chalupáři a majitelé domů, se pak odvinulo zajímavé pátrání, které jsem pečlivě dokumentovala“ říká Eva Blechová. „Musím říct, že být hlavní hrdinkou dokumentu mě docela bavilo a zpříjemnilo mi to jinak docela nudné zimní měsíce. Leccos jsem se dozvěděla o lidech a také o sobě“ říká kuna.

Celý článek ke stažení v PDF: 1606 clanek tydenik rozhlas

KAŽDÝ MÁ KE KUNĚ CO ŘÍCI ...

Ukazuje se, že téměr všichni kamarádi, sousedi, taxikáři a příbuzní mají velké množství rad, jak se kuny zbavit – všem jim tedy děkujeme a mnohé z nich uslyšíte v dokumentu. Díky kuně jsem se také seznámila s Karlem Kunou a také s Františkem Kunou. Cesta za experty vedla za zoologem Dr. Anděrou (více zde), ale také za Mírou Kašparem, šamanem. 

TVŮRČÍ TÝM

Příprava pořadu byla vskutku týmová práce, se všemi radostmi i složitostmi. Nakonec o tom týmově hovoříme i v Týdeníku Rozhlas 25/2016, který je v prodeji od pondělí 20.6.2016.

Členové týmu: 

  • Kuna skalní.
  • Stanislav Abrahám je audiovizuální performer, zvukový umělec a hudebník. Více o jeho projektech se můžete dočíst na jeho stránkách
  • Gábina Albrechtová pracuje mnoho let jako externí dramaturg dokumentů pro Český rozhlas, zejména pro řadu „Dokumenty nové generace“. Její dokumenty jsou dostupné na webu ČRo, například V předpokoji ráje nebo Muž a fujary. S Evou už spolupracovala na dokumentu V Trinksaifen jsme byly doma.
  • Vladimír Chrz pracuje jako výzkumný pracovník Psychologického ústavu Akademie věd. O kuny, o rozhlas a o divadlo se zajímá také díky Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU, kde se také potkal s Evou. 
  • Eva Blechová bydlí na kraji města a má na půdě kunu, hlavní protagonistku pořadu. 
  • Samozřejmě bychom se neobešli bez podpory od mnoha dalších lidí, kterým tímto děkujeme.