Aktuálně si znovu čtu rozhovory, články a další materiály, které posloužily k mé doktorandské práci na téma „Tvůrčí sebevědomí. O oživování chuti tvořit“. A vymýšlím, jak by se takové věci daly srozumitelně a stručně (nikoliv na 300 stránkách) předat dalším lidem. Protože mnohé z nich by mohly být užitečné pro tvůrce všeho druhu. Proto jsem také obnovila svůj tvořivě sebevědomý blog.
Pokud k tomu máte jakékoliv náměty, připomínky, nejasnosti, budu moc ráda, když se o ně podělíte, nejlépe na email.
Práce se zabývá otázkou chuti tvořit a tím, jak může přemýšlení člověka o sobě samém tuto chuť posílit či oslabit, oživit či umrtvit.
V tradici kvalitativního výzkumu jsem provedla dvacet šest polostrukturovaných rozhovorů s tvůrci a pedagogy tvořivých, zejména divadelních disciplín, které následně analyzuji a vytvářím z nich klasifikace a dílčí modely. Ty doplňuji o své vlastní zkušenosti tvůrčí i pedagogické, relevantní literaturu a také o vlastní autorské texty.
I když si práce vzhledem ke zvolené metodologii nedělá nárok na široké zobecnění, ukazuje některé principy, které mohou být inspirativní pro tvůrce i pro jejich pedagogy.
Analýza rozhovorů s tvůrci ukazuje, že oživování chuti tvořit přesahuje otázku tvůrčího sebevědomí a vyžaduje širší posun v přemýšlení o sobě i o tvořivosti. Text popisuje takový posun ve čtyřech hlavních oblastech. První oblastí je širší, méně omezené vnímání tvořivosti a jejích podmínek, druhým je pružnější, méně fixní pohled na své schopnosti a zkušenosti, třetím je akčnější a zvědavější přístup k tvorbě a čtvrtým je vytvoření bezpečnějšího prostředí pro tvorbu.
Klíčová slova:
Tvořivost, chuť tvořit, motivace, sociální srovnávání, zvědavost, talent, zájem, všímavost, houževnatost, sebevědomí, sebeúcta, sebeúčinnost, sebe-teorie, pedagogika, bezpečné prostředí, zpětná vazba.